Gazeta Miechowic

            

                                

 

13 lipca Tour de Pologne w Bytomiu

 

13 lipca czeka nas wielka impreza kolarska w Bytomiu. Podczas II etapu 73. Tour de Pologne najlepsi kolarze na świecie przejadą ulicami naszego miasta, walcząc o punkty w premii specjalnej, /meta będzie przy pl. Jana III Sobieskiego/.

 W miarę, jak impreza na pl. Sobieskiego będzie nabierała tempa wzrosną również emocje związane z wyścigiem, który do naszego miasta zawita ok. 16.10. Wówczas na ulicach Bytomia – al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Dworskiej, Powstańców Śląskich, Sandomierskiej, Witczaka, Matejki, Piłsudskiego, Kwietniewskiego, Wrocławskiej, Kolejowej, pl. Wolskiego, Łagiewnickiej, Świętochłowickiej, Świętego Piotra i Tulipanów – zobaczymy najlepszych kolarzy na świecie. Najwięcej emocji oczywiście nie zabraknie na pl. Sobieskiego. Tam oprócz imprezy związanej z wyścigiem, będzie także meta premii specjalnej, w której czołowi kolarze świata będą walczyć o punkty do klasyfikacji generalnej „Premii Specjalnych 73. Tour de Pologne".

Tour de Pologne rozgrywany jest w naszym kraju od 1928 roku. To jeden z najważniejszych, obok Tour de France, Giro d`Italia i Vuelta Epsana, wyścigów kolarskich, jaki odbywa się na świecie. Po raz ostatni kolarze zaprezentowali się na ulicach Bytomia w 1947 i 1948 roku, a więc prawie 70. lat temu. Teraz ponownie zobaczymy w naszym mieście najlepsze ekipy kolarskie z Polski, Europy oraz innych regionów świata. Tegoroczna edycja Tour de Pologne odbędzie się pod hasłem „Szlakiem historii". Zaprezentowane zostaną miasta, które odegrały w historii naszego kraju szczególne znaczenie. Oczywiście nie mogło wśród nich zabraknąć Bytomia, jednego z najstarszych miast w Polsce.

Dla naszego miasta to ogromna promocja nie tylko w kraju, ale również za granicą. Transmisja z przebiegu Tour de Pologne będzie się odbywać aż do 120 krajów na całym świecie, a wyścig będzie relacjonowany w 52 językach.

 Honorowy patronat nad 73. Tour de Pologne objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.