Gazeta Miechowic

            

                      Mapy zagrożeń? Bytom dysponuje takimi od sześciu lat

W całym kraju trwają prace nad mapami zagrożeń tworzonymi na zlecenie Komendy Głównej Policji i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tymczasem warto przypomnieć, że Bytom gromadzi i analizuje dane dotyczące bezpieczeństwa od 2010 roku. Korzysta z nich przede wszystkim Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Stworzyliśmy wówczas portal, który miał pomóc wszystkim służbom w sytuacji kryzysowej: wypadku, pożaru czy zawalenia się budynku – opowiada Wojciech Jeszka, naczelnik Wydziału Geodezji UM w Bytomiu. Chodziło przede wszystkim o to, by udostępnić służbom jak najwięcej danych o konkretnym terenie: kto jest jego właścicielem, ile osób mieszka w budynkach, ile jest miejsc w pobliskim szpitalu czy ile osób może pomieścić szkoła w przypadku ewentualnych ewakuacji.

Portal zawiera też informacje na temat umiejscowienia hydrantów i sieci (gazowych, kanalizacyjnych), na jakie można natknąć się na danym terenie. Przydają się one zwłaszcza strażakom przed wyjazdem na akcję ratowniczą.

Baza danych uzupełniana jest na bieżąco. Umieszczane są tam na przykład również liczby przestępstw na danym terenie czy zdarzenia drogowe. Informacje pochodzą z raportów na temat bezpieczeństwa miasta tworzonych codziennie przez policję, straż miejską, straż pożarną i pracowników Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Mapami bezpieczeństwa zajmujemy się od kilku lat i możemy służyć doświadczeniem i radą podczas tworzenia ogólnopolskiego rozwiązania – zapewnia Wojciech Jeszka, który zaprezentował ją podczas narady policyjnej w Miejskiej Komendzie Policji.

Zainteresowania nią nie kryją bytomscy policjanci. Na razie nie mamy wglądu w te mapy, trwają rozmowy, alby nam je udostępnić - mówi Tomasz Bobrek, rzecznik prasowy bytomskiej policji.

Jak dodaje Wojciech Jeszka, po podpisaniu porozumienia o udostępnieniu map mundurowym, w internetowym serwisie Bytomskiej Infrastruktury Informacji Przestrzennej dla policji zostanie stworzony odpowiedni profil – Bezpieczeństwo. Po zalogowaniu się do niego policjanci będą mieli dostęp do danych z raportów i tych, za które odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Przypomnijmy, że na wniosek Komendanta Głównego Policji i Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w całym kraju trwały konsultacje na temat map zagrożeń. W Bytomiu odbyło się 10 takich konsultacji, w których wzięło udział ponad 100 osób – m.in. przedstawiciele miejskich instytucji, służb mundurowych, administratorzy budynków i radni.