Gazeta Miechowic

            

  

 

                Kolejka wąskotorowa rusza w trasę

 

Bytomska kolejka wąskotorowa znowu wyjedzie na tory. Już w sobotę, 25 czerwca o 9.00 ze stacji Bytom Wąskotorówka pierwsi pasażerowie wyruszą w podróż do Miasteczka Śląskiego. Kolejka będzie wykonywała w sobotę i niedzielę wakacji pod dwa kursy w każdą stronę.

 

Tradycyjnie, jak co roku, wąskotorowe pociągi będą pokonywały 21-kilometrową trasę z Bytomia przez Dąbrowę Miejską, Suchą Górę, Zabytkową Kopalnię Srebra, Tarnowskie Góry i Lasowice nad zalew w Miasteczku Śląskim.

 

Kolejka będzie kursować od 25 czerwca do 28 sierpnia w każdą sobotę i niedzielę wakacji. Uruchomione zostaną dwie pary pociągów, w składzie których oprócz lokomotywy spalinowej znajdą się także: wagony pasażerskie letnie - częściowo otwarte oraz wagon do przewozu większego bagażu, rowerów i wózków.

Odjazd z Bytomia Wąsk. pierwszy pociąg 9.00 wraca z Miasteczka Śl. o 12.00 natomiast drugi z Bytomia Wąsk.14.30 a powrót z Misteczka 17.30

Cena biletu normalnego kosztuje 10 zł, ulgowy – 6 zł (dzieci do lat 4 – bezpłatnie), zaś bilety rodzinny (1 osoba dorosła + dziecko do lat 16) – 13 zł.

 

Przypomnijmy, że historia GKW sięga połowy XIX wieku, kiedy to system transportu oparty na drogowym przewozie konnym nie nadążał za intensywnym rozwojem Górnego Śląska. W 1857 r. sieć liczyła 75 km i przewożono nią 250 tysięcy ton towarów rocznie. Dopiero wielki kryzys gospodarczy w 20-leciu międzywojennym zahamował jej rozwój.

 

Obecnie Kolejka Wąskotorowa łącząca Bytom z Miasteczkiem Śląskim jest jedną z głównych atrakcji na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podróż kolejką od lat cieszą się ogromną popularnością, nie tylko ze względu na malownicze tereny, po których przejeżdża ciuchcia, ale także na fakt, że można nią dojechać z Bytomia do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz nad Jezioro Chechło – Nakło.