Gazeta Miechowic

            

 

 

 

  

                                              Relacja z Konferencji Bałtyckiej

 

Jest taka szkoła w Bytomiu, która od wielu lat stawia na geografię, turystykę i ochronę środowiska. To miechowicki Kennedy -  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5  im . J. F. Kennedy’ego.

Od 12 lat prężnie działa tu Bytomskie Koło Terenowe Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Od 3 lat szkoła oficjalnie współpracuje z Wydziałem Nauk  o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Od prawie 10 lat grupa nauczycieli współpracuje również ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.

Efektem tych różnorakich działań jest upowszechnianie wiedzy geograficznej wśród uczniów i społeczności lokalnej, szeroka działalność turystyczna wspierająca edukację praktyczną, terenową, znacząca liczba absolwentów podejmująca studia z zakresu nauk przyrodniczych                     i ekonomicznych. Młodzież Kennedy’ego ma możliwość uczestnictwa wykładach, warsztatach zarówno na Wydziale Nauk o Ziemi UŚ, jak również- jak miało to miejsce w kwietniu b.r.- w Błękitnej Szkole prowadzonej w Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii w Helu.

Aby podkreślić specyfikę Kennedy’ego jako placówki edukacyjnej dorocznie organizuje się tu Konferencję Bałtycką w oparciu o współpracę naukową  i dydaktyczną z ww.  instytucjami.

Tym razem Dyrekcja Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 5 im. J. F. Kennedy'ego w Bytomiu oraz członkowie Bytomskiego Koła Terenowego Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego zaprosili nas na wykład prof. dr hab. Tadeusza Niedźwiedzia „Znaczenie zmian klimatycznych w Arktyce dla klimatu Europy", który odbył się 11 maja 2017 r. w ZSO Nr 5 w Bytomiu przy ul. Nickla 19
Wykład uświetnił Konferencję Bałtycką, obchody 12 rocznicy powstania PTG Bytom oraz 3 rocznicy podpisania umowy o współpracę ZSO Nr 5 w Bytomiu z Wydziałem Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
W programie Konferencji Bałtyckiej zorganizowanej w Kennedy’m znalazły się także rozgrywki finałowe Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Morzu Bałtyckim, wystąpienie dr
hab. Adama Hibszera- przewodniczącego Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz pełnomocnika dziekana Wydziału Nauk o Ziemi do spraw współpracy ze szkołami oraz łączenie na żywo z mgr Moniką Selin z  Błękitnej Szkoły Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii.

 

Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Morzu Bałtyckim objęty był patronatem Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii i Uniwersytetu Gdańskiego, Katowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Prezydenta Miasta Bytomia – Damiana Bartyli oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska w Katowicach. Głównym sponsorem nagród w konkursie była opolska firma „Izolacje Termiczne” Pana Jarosława Latawca.  W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła Urszula Wysocka z Gimnazjum nr 4 w ZSO Nr 12 w Zabrzu, drugie miejsce zajęła Anna Kamińska z Gimnazjum w Brynku, a na trzecim miejscu uplasowała się Wiktoria Hucz z Gimnazjum nr 4 w ZSO Nr 12 w Zabrzu.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych niekwestionowaną zwyciężczynią okazała się Natalia Stępień z VIII Liceum Ogólnoszktałcącego w ZSO Nr 5 w Bytomiu (Kennedy), drugie i trzecie miejsce zajęli reprezentanci Technikum nr 4 w Bytomiu- Dominika Porwolik oraz Michał Wałach.

Całe przedsięwzięcie odbywające się w Kennedy’m przygotowali i zrealizowali nauczyciele-członkowie Bytomskiego Koła Terenowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego: mgr Justyna Przepadło (przewodnicząca), mgr Marta Guja (sekretarz), mgr Karina Dyba, mgr Monika Maruszczyk oraz mgr Małgorzata Bosek (wiceprzewodnicząca). Nad całością przedsięwzięcia czuwał Dyrektor ZSO Nr 5 w Bytomiu, członek PTG – mgr Alfred Kijowski.

 

 

 

 

 

1 2 IMG_4531 IMG_4552 IMG_4554 IMG_4557 IMG_4564 img_4589 IMG_4606 18452033_1776246496039019_1706499222_o IMG_4462 IMG_4466 IMG_4482 IMG_4492 IMG_4494 IMG_4506 IMG_4509 IMG_4511 IMG_4518 IMG_4519 lightbox jquery tutorialby VisualLightBox.com v6.1