Gazeta Miechowic

            

                                                                Dołącz do Orszaku Trzech Króli

 

 Ponad 2,5 tysiąca osób spodziewają się organizatorzy IV Orszaku Trzech Króli w Bytomiu. Jego uczestnicy otrzymają papierowe korony, będą też jasełka, wspólne kolędowanie i słodkie upominki dla najmłodszych.

Organizacją orszaku w całej Polsce zajmuje się Fundacja Orszak Trzech Króli. W Bytomiu imprezę koordynują: parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Wydział Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu (który przygotowuje na ten dzień scenę i nagłośnienie).

Fundacja dostarcza wszystkim uczestnikom orszaków w kraju papierowe korony. Do Bytomia dotarło ok. 2,5 tys. takich koron. W tym roku przygotowano też specjalną aplikację na smartfony, pomocną we wspólnym kolędowaniu. Zawiera ona teksty, chwyty gitarowe i linię melodyczną najpiękniejszych polskich kolęd i pastorałek (można ją ściągnąć wchodząc na: orszak.org.pl ).

Ksiądz Piotr Dyduch, koordynator orszaku w Bytomiu przyznaje, że to doskonała okazja do wspólnego kolędowania: Organizujemy orszak już czwarty raz, widać, że z roku na rok ludzie kolędują coraz śmielej i coraz chętniej - mówi.

Podobnie jak w latach ubiegłych orszak wyruszy z trzech miejsc jednocześnie. Będą go tworzyć trzy grupy symbolizujące trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę.

Każdej grupie przypisany jest jeden kolor. Tej, która wyruszy z ul. Dworcowej – żółty, grupie startującej z ul. Krakowskiej – czerwony, a grupie startującej z placu Akademickiego – niebieski.

Zachęcamy wszystkich, którzy wezmą udział w orszaku, żeby wybrali sobie grupę, z którą chcą przejść na Rynek i podkreślili akcent kolorystyczny ubiorem – mówi Danuta Łaba z Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Bytomiu. Jeśli ktoś nie jest zdecydowany, w której grupie wziąć udział, może skorzystać z naszej podpowiedzi i ustawić się w grupie przypisanej do danej parafii – dodaje ksiądz Dyduch.

I tak grupie żółtej przypisano następujące parafie: Trójcy Świętej, Najświętszego Serca Pana Jezusa (w Szombierkach i Śródmieściu), św. Małgorzaty, św. Krzyża i Wniebowstąpienia Pańskiego. Do grupy niebieskiej zaproszeni są parafianie: św. Jacka, św. Barbary, św. Józefa, Bożego Ciała i Dobrego Pasterza. W grupie czerwonej pójdą osoby należące do parafii: Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Wojciecha, św. Anny, Świętej Rodziny, Świętego Krzyża (z Miechowic) i Chrystusa Króla.

Orszak wyruszy punktualnie o 15.00 z trzech miejsc jednocześnie. O bezpieczeństwo dbać będzie policja i straż miejska, którym pomagać będą także bytomscy harcerze. Przemarsz potrwa ok. 15 minut, po czym na Rynku rozpocznie się wspólne kolędowanie.

Kacper, Melchior i Baltazar pojadą na Rynek na koniach w strojach wypożyczonych z Opery Śląskiej. Uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego przygotowali jasełka, a jedna z bytomskich firm – słodycze dla najmłodszych.