Gazeta Miechowic

                                                                                                

                    WSZYSTKIE informacje publikowane na tej stronie, pochodzą z serwisu : http: //www.policja.pl/      

                                                         Komisariat Policji I w Bytomiu
                                                                 41-908 Bytom
                                                             ul. Stolarzowicka 35
                                                             tel. (32) 396-35-10

                                                Przyjęcia interesantów przez Komendanta:
                                                każdy poniedziałek w godz. 13.30 - 16.30

                                                    email : kp1@bytom.ka.policja.gov.pl

 

                                            Rewir dzielnicowych Komisariatu Policji I

 Kierownik rewiru asp. szt. Jerzy PIWOŃSKI, tel. (32) 396-35-16

 

                                       

                                                     

 

 


      
 

 

Dzielnicowi:


mł.asp. Piotr Schoppa telefon (32) 396-35-18  kom.
727032115
Podległy rejon:
Dzielnice Stolarzowice, Górniki, oraz ul. Felińskiego nr 63-197, ul. Nickla nr nieparzyste

st. asp. Krzysztof NIEDŹWIECKI telefon (32) 396-35-17  kom.
727032114
Podległy rejon:
Osiedle Miechowice z ulicami: Reptowska, Stolarzowicka, Bławatkowa, Samotna, Nowa, Gruntowa, Lipowa, Brzask, Barlickiego, Michaloka, Opolska

st. sierż. Łukasz MANIURKA telefon (32) 396-35-18 kom.
727032112
Podległy rejon:
Osiedle Miechowice z ulicami: Felińskiego nr 1-61, nr 2-58, Nickla nr parzyste, Kasztanowa, Styczyńskiego, Daleka, Jaskółcza, Rolna, Relaksowa, Droga Ewy, Droga Tomasza

asp. Jacek WIĘCKOWSKI telefon (32) 396-35-17 kom.
727032117
Podległy rejon:
Miechowice: ulice: Bukowa, Jesionowa, Świerkowa, Leszczynowa, Jaśminowa, Wiśniowa, Francuska, Wiosny Ludów, Wieniawskiego, Racjonalizatorów, Dzierżonia,Elektrownia, Cisowa, Dębowa, Olchowa,
Wiązowa, Wierzbowa, 8-go Marca, Zgody, Bogusławskiego, Długosza, Matki Ewy, Dembowskiego, Szyb Zachodni

mł. asp. Mirosław BĄBELEWSKI telefon (32) 396-35-17 kom.
727032118
Podległy rejon:
Miechowice: ulice Wolnego, Pl. Szpitalny, Wodna, Włodarska, Andersa, Warszawska, Ogrodowa, Alberta, Feliksa, Elsnera, Bończyka, Stara, Pogodna, Zamkowa, Stroma, Karbowska, Dolna, Pl. Słoneczny, Gołąbka, Asnyka, Wysoka, Drobczyka, Owocowa, Bluszczowa, Dąbrowskiego, Niska, Wąska, Łaszczyka, Chroboka, Przelotowa, Skośna, Hutnicza, Frenzla

mł. asp. Grzegorz MILEWSKI telefon (32) 396-35-18 kom.
727032116
Podległy rejon:
Karb: ulice Miechowicka- numery parzyste, Kołłątaja, Orkana, Racławicka, Tomasza, Techniczna, Św. Marka, Krańcowa, Młodzieżowa, Falista, Łanowa,Pocztowa, Konstytucji od nr 110 do końca, Mała,Celna, Borowa

st. asp. Krzysztof MOSKWA telefon (32) 396-35-18 kom.
727032113
Podległy rejon:
Karb: ulice Konstytucji nr 63-108, Br. Śniadeckich, Popiełuszki, Elżbiety, Karlika, Bobrecka, Worpie, Czackiego, Miechowicka numery nieparzyste, Jeziorańskiego 

 


Przypominamy, że mundurowi są dostępni pod telefonami komórkowymi tylko w tych dniach i godzinach kiedy pełnią służbę. Telefony te mają polepszyć relację dzielnicowych z mieszkańcami i nie służą do zgłaszania interwencji.
                                               Numery alarmowe 997 lub 112.  

 

                               Policjanci odzyskali kilkadziesiąt kołpaków.

 

                                      Szukamy pokrzywdzonych


Policjanci z Bytomia zatrzymali 15-latka i odzyskali kilkanaście kompletów kołpaków. Z ustaleń wynika, że bytomianin kradł je z samochodów w dzielnicy Miechowice. Śledczy poszukują właścicieli odzyskanych przedmiotów. Osoby pokrzywdzone proszone są o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji I w Bytomiu.
Początkiem ubiegłego tygodnia bytomscy policjanci z komisariatu I w Miechowicach zatrzymali 15-latka. W mieszkaniu młodego bytomianina stróże prawa odzyskali aż 16 kompletów kołpaków różnych rozmiarów do samochodów takich jak: opel, toyota, nissan, dacia, audi, volkswagen, renault, peugeot, citroen oraz mitsubishi. Wartość odzyskanego mienia oszacowano na kilka tysięcy złotych. Śledczy ustalili, że 15-latek kradł kołpaki od 14 do 26 stycznia tego roku w rejonie ul. Reptowskiej. Bytomianin został już przesłuchany jako nieletni sprawca czynu karalnego. Teraz odpowie przed sędzią rodzinnym.

Policjanci czekają na informacje od osób, które mogły paść ofiarą złodzieja. Pokrzywdzonych prosimy o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji I przy ul. Stolarzowickiej 35, tel. 32-3963514.

04.02.2016                                     Spotkanie dzielnicowych z seniorami

We wtorek dzielnicowi z komisariatu w Miechowicach uczestniczyli w spotkaniu z seniorami. Spotkanie odbyło się w Domu Parafialnym przy ul. Stolarzowickiej. Omawiano tematy związane z bezpieczeństwem osób starszych. Policjanci odpowiadali na liczne pytanie zebranych.
We wtorek mundurowi z komisariatu w Miechowicach przeprowadzili spotkanie poświęcone bezpieczeństwu seniorów. Organizatorem spotkania był proboszcz parafii przy ul. Stolarzowickiej oraz stróże prawa. Celem prelekcji było przekazanie informacji dotyczących bezpieczeństwa seniorów. Przedstawiono sytuacje, w jakich najczęściej padają ofiarą oszustów. Zaprezentowano kilka filmów profilaktycznych przygotowanych przez bytomską policję i uczniów klas mundurowych ze szkoły przy ul. Webera. Przestrzegano przed zbytnią ufnością wobec obcych o nie wpuszczaniu nieznanych osób do domu. Po prelekcji przeprowadzonej przez dzielnicowych nastąpiły liczne pytania ze strony słuchaczy. Dotyczyły one różnych sytuacji z ich życia. Mundurowi zapowiedzieli kolejne tego typu spotkania.
1 2 3 4 5 6 lightbox jquery tutorialby VisualLightBox.com v6.1

 

                                                                            Kradzieże kieszonkowe.

Większość z nas przemieszcza się autobusami i tramwajami. Niestety, wśród pasażerów zdarzają się kieszonkowcy wykorzystujący nieuwagę i pośpiech innych osób. Szczególnie ulubionymi miejscami działalności przestępczej są zatłoczone przystanki i pojazdy komunikacji, w szczególności podczas wzmożonego ruchu podróżnych.
Aby ustrzec się kradzieży, musimy przestrzegać podstawowych zasad:

- Posiadane przy sobie dokumenty zawsze muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części i umieszczone w różnych miejscach. Dobrym rozwiązaniem jest też pozostawienie paru drobnych monet w kieszeni zewnętrznej - na bilety lub małe wydatki.
- Szczególną ostrożność należy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem jesteśmy najbardziej narażeni na kradzież portfela, telefonu.
- Zajmując miejsce posiadany bagaż należy pozostawiać w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji (w tramwaju czy autobusie torebka, plecak powinny być trzymane przed sobą lub na kolanach).
- W podróży nigdy też nie wolno spać, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych.

Kieszonkowcy tylko czekają na nieuwagę spowodowaną zmęczeniem po pracy, tłokiem, a nawet niekiedy i zwykłym letnim upałem. Szczególnie lubią okresy wzmożonego ruchu podróżnych, wyjazdy na wakacje i ferie czy codzienny szczyt do i po pracy.
Dlatego też, by nie ułatwić im działania każdy podróżny musi przestrzegać podstawowych, podanych poniżej zasad bezpieczeństwa:
Posiadane przy sobie dokumenty zawsze muszą być schowane w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielone na kilka części i umieszczone w różnych miejscach. Dobrze jest jednak pozostawić parę drobnych monet w kieszeniach zewnętrznych - na bilety lub małe wydatki.
Szczególną ostrożność należy zachować podczas wsiadania i wysiadania ze środków komunikacji, wtedy bowiem podróżny narażony jest najbardziej na kradzież bagażu, portfela lub innych wartościowych przedmiotów. Oczekując na peronie lub przystanku powinien sprawdzać, czy ktoś go nie obserwuje. Wewnątrz autobusu, czy tramwaju również musi być czujny.
Wsiadając do pustego autobusu, pociągu lub innego środka komunikacji zajmować należy miejsce blisko kierowcy, drużyny konduktorskiej, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze). Zawsze trzeba unikać grup, które spożywają alkohol - ich zachowanie bywa agresywne.
Zajmując miejsce posiadany bagaż należy pozostawiać w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji. Szczególną uwagę należy na niego zwracać podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach.
W podróży nigdy też nie wolno spać, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych. W nocy jeśli to możliwe przedział pociągu powinien być zamknięty.
Bilety i rzeczy podręczne niezbędne w podróży należy trzymać na wierzchu – uniknie się wtedy pokazywania zawartości bagażu podczas przeszukiwania jego wnętrza za nimi.
Jeżeli źle znosi się podróże – trzeba zażyć środki przeciwwymiotne. Złe samopoczucie wywołane “chorobą lokomocyjną” osłabia czujność, uwagę i koncentrację.
 

 

                                             Nie każdemu warto ufać ...

 

VTS_01_1 VTS_02_1 VTS_03_1 VTS_04_1 VTS_05_1 VTS_06_1 VTS_07_1web video player by VideoLightBox.com v3.0
                                                         Jak się bronić?


Wyłączenie odpowiedzialności karnej, art. 25. Kodeksu Karnego
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.
§ 2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.
§ 3. Sąd odstępuje od wymierzenia kary, jeżeli przekroczenie granic obrony koniecznej było wynikiem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu.

- Podstawą podjęcia działań obronnych jest realna i w miarę możliwości obiektywna ocena sytuacji, w jakiej się znalazłeś.
- W miarę możliwości zachowaj spokój, nie wpadaj w panikę, bo wtedy tracisz możliwość racjonalnego myślenia.
- Przede wszystkim ustal, co jest celem ataku – Ty czy Twoje przedmioty.
- Postaraj się ocenić siły napastników uwzględniając takie okoliczności jak: otoczenie, obecność ludzi, którzy mogliby Ci ewentualnie pomóc, widoczność, prawdopodobieństwo czy możesz liczyć na pomoc itp.
- Od realnej oceny powinny zależeć podjęte środki i Twoje dalsze zachowanie.
- Zanim jednak podejmiesz środki zaradcze pamiętaj, że życie i zdrowie ludzkie jest najważniejsze i nie jesteś w stanie go odzyskać. Środki materialne natomiast prawie zawsze są możliwe do odzyskania.
- Jeżeli przestępcy są uzbrojeni i ocena sytuacji – możliwość skutecznej obronny - jest nie korzystna dla Ciebie to nie ryzykuj podejmowaniem obrony mienia bo może to skończyć się tragicznie.
- Nieprzemyślane, nieadekwatne do sytuacji działania, mogą wywołać wzrost agresji,
a w konsekwencji niekontrolowane zachowanie przestępców, które może doprowadzić do tragedii.
- Jeżeli napastnicy posiadają broń lub inne niebezpieczne narzędzia to staraj się bezwzględnie wykonywać ich polecenia.
- Nie powinieneś postępować tak, aby w przestępcach narastało zdenerwowanie (spowodowane np. biernym oporem), które może doprowadzić do eskalacji agresji.
- Staraj się zachować względny spokój i w pewnym stopniu uspokajaj i wyciszaj agresje napastników.
- Działania obronne podejmuj tylko i wyłącznie wtedy, kiedy masz przekonanie i realne szanse na ich powodzenie. Na przykład, kiedy napastnicy są nieuzbrojeni, znajdujesz się
w miejscu publicznym, dobrze widocznym, Twój opór może zostać zauważony przez osoby trzecie i możesz liczyć na ich realną pomoc.
- Postaraj się zapamiętać wygląd zewnętrzny oraz charakterystyczne szczegóły wyglądu i ubrania, który później mogą pomóc Policji w zidentyfikowaniu napastnika.
- Po zdarzeniu powinieneś:
- w miarę możliwości udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej osobie pokrzywdzonej,
- zabezpieczyć miejsce zdarzenia i nie dotykać przedmiotów mających związek
z przestępstwem,
- staraj się nie zniszczyć ewentualnych śladów pozostawionych na miejscu przestępstwa i do czasu przyjazdu Policji nie dopuszczaj osób postronnych,
- jeżeli możesz poproś ewentualnych świadków zdarzenia o pozostanie na miejscu lub spisz ich dane i przekaż Policji.
- Do obrony osobistej możesz użyć środki techniczne, których zakup nie wymaga pozwolenia Policji. Do środków tych zaliczamy:
- pojemniki z gazami, cieczami oraz żelami,
- alarmy osobiste,
- paralizatory.
W razie potrzeby do obrony osobistej można również użyć różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku. Mogą to być np.:
Parasol,
Torebka, neseser, walizka,
Długopis,
Dezodorant,
Klucze, itp.
Przed podjęciem decyzji o sposobie obrony pamiętaj zawsze, że życie i zdrowie człowieka jest najważniejsze.

                                             Bezpieczeństwo Twojego Dziecka !


Łatwowierność Twojego dziecka może być przyczyną wielu tragedii. Statystyki policyjne dowodzą, iż małoletni bardzo często, z uwagi na swoje psychologiczne predyspozycje, stają się ofiarami przestępstw. A przecież to na dorosłych spoczywa obowiązek chronienia dzieci - przewidywania zagrożeń i przeciwdziałania im.
Z a p a m i ę t a j ! - W dużej mierze bezpieczeństwo Twojego dziecka zależy od Ciebie!
DZIESIĘĆ ZŁOTYCH ZASAD BEZPIECZEŃSTWA W DOMU, W DRODZE DO SZKOŁY I PODCZAS ZABAWY:

1. Bądź dla swoich dzieci wzorem prawidłowego zachowania - zawsze i w każdej sytuacji.
2. Ucz swoje dzieci, by podczas Twojej nieobecności w domu nikomu nie otwierały drzwi (nawet znajomym, a także innym dzieciom).
3. Nie ujawniaj swoim pociechom miejsc przechowywania wartościowych przedmiotów.
4. Bezwzględnie zakazuj dzieciom przyjmowania od obcych jakichkolwiek prezentów, słodyczy, napojów.
5. Zakaż im wsiadania do pojazdów kierowanych przez obcych, oddalania się z nieznajomymi. Musisz zrobić wszystko, aby Twoje dziecko było nieufne wobec obcych.
6. Starannie wybierz trasę, którą dziecko ma chodzić do szkoły. Naucz je bezpiecznego poruszania się po drodze.
7. Dziecku idącemu do szkoły, bądź bawiącemu się na podwórku nigdy nie wieszaj kluczy na szyi.
8. Uczyń wszystko, aby zabawy dzieci były bezpieczne. Ucz dzieci rozwagi i sam bądź przewidujący.
9. Zawsze zwracaj uwagę na zachowanie swoich dzieci i ich przyjaciół.
10. Traktuj swoje dziecko poważnie, nie bagatelizuj jego problemów. Codziennie znajdź czas na rozmowę ze swoim dzieckiem.

 

                                   Laureaci konkursów "Policjant z powołania" i "Dzielnicowy roku"

Wyłoniono laureatów konkursów: „Policjant z powołania” oraz „Dzielnicowy roku”. W pierwszym zwycięzcą została st. sierż. Anna Lenkiewicz z bytomskiej komendy. Natomiast najlepszym dzielnicowym wybrano mł. asp. Piotra Schoppa, pełniącego służbę w komisariacie w Miechowicach.  
Przez ostatnie miesiące mieszkańcy Bytomia mogli oddawać głosy w dwóch konkursach. Pierwszy z nich to „Policjant z powołania”. Jego celem było wyróżnienie policjantów, którzy w ocenie społecznej wykazują się profesjonalizmem w udzielaniu szeroko rozumianej pomocy, w tym przede wszystkim zaangażowaną postawą wobec osób dotkniętych przemocą. Tu decydujący głos mieli mieszkańcy Bytomia. Drugi to "Dzielnicowy roku", na którego głosować można było za pomocą sondy zamieszczonej na stronie internetowej komendy. O wyborze najlepszego dzielnicowego decydowały zebrane głosy oraz wyniki uzyskane w służbie. Decyzją mieszkańców "Policjantem z powołania" została st. sierżant Anna Lenkiewicz z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu. "Dzielnicowym roku" został młodszy aspirant Piotr Schoppa z komisariatu w Miechowicach. Zwycięzcom gratulujemy.

                                                                                                      Bezpieczne wakacje

Okres wakacyjny to szczególny czas dla całej rodziny. W lipcu i sierpniu wielu z nas wyjeżdża na urlop spędzając czas nad wodą, w górach czy w lesie. Część dzieci i młodzieży spędzając wakacje w domu wypełnia sobie czas zabawą w jego okolicy. Towarzyszące wypoczynkowi odprężenie sprawia jednak, że niejednokrotnie zapominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcąc uniknąć zagrożeń wakacyjnych skorzystajcie Państwo z naszych porad.

 

 


DZIECI


należy im zapewnić maksimum opieki i zainteresowania, a także jak najczęściej samemu uczestniczyć w pozytywnym wypełnieniu ich czasu wolnego;
należy ustalać i sprawdzać miejsca ich zabawy czy wypoczynku (przede wszystkim czy są bezpieczne), a także uczyć dzieci ostrożności przy zabawie w pobliżu wody, placu budowy, ruchliwych ulic, lasu, itp. niebezpiecznych miejsc;
warto wiedzieć, z kim i gdzie Nasza pociecha idzie, bawi się i kiedy wróci;
każde dziecko powinno znać zasady poruszania się po drodze pieszo czy rowerem, szczególnie jeśli jest w wieku pozwalającym na samodzielne się po niej poruszanie;
każde dziecko powinno też znać ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące samodzielnego pobytu w domu i jego otoczeniu, a także w kontakcie z obcym psem – przeczytajcie dział „Bezpieczeństwo dzieci”;
wysyłając dziecko na kolonie dobrze jest sprawdzać przygotowanie oferujących wyjazdy kolonijne (warunki pobytu, kwalifikacje opiekunów, zakres i rodzaj zajęć wypełniających czasu wypoczynku, itd.), a także zapewnić sobie stały kontakt z dzieckiem;

MŁODZIEŻ
powinna pamiętać o właściwym przygotowaniu i ostrożności przy wypoczynku w górach, w lesie czy nad wodą (patrz porady poniżej), a także zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przy nocnych powrotach z dyskotek, zabaw, festynów, koncertów i innych imprez;
wykazywać się ostrożnością w kontakcie z osobami obcymi, również rówieśnikami. Wszelkie propozycje wyjazdu w miejsce nieznane, fajnej zabawy czy niezapomnianych wrażeń muszą być dobrze przemyślane i sprawdzone. Dotyczy to również ofert pracy za granicą: polecamy dział „Handel ludźmi - jak nie stać się ofiarą”;
pamiętać o zagrożeniach i konsekwencjach jakie niesie ze sobą sięganie po różnego rodzaju środki uzależniające (papierosy, alkohol, narkotyki, dopalacze czy inne niebezpieczne substancje).
Natomiast wszystkie nasze pociechy, bez względu na wiek, powinny umieć zachowywać się kulturalnie wobec siebie i otoczenia. Zachowania wulgarne, agresywne czy przemoc to nie są prawidłowe formy kontaktu międzyludzkiego, a wyrzucanie śmieci w inne miejsca, jak do tego wyznaczone, jest naruszeniem obowiązujących norm prawnych i społecznych.
Poza naszymi pociechami zagrożenia czyhają również na dorosłych. Dbając o bezpieczny wypoczynek nie zapominajmy także o sobie.

PRZED WYJAZDEM
starannie zaplanujmy trasę podróży oraz przygotujmy potrzebne do niej dokumenty i rzeczy podręczne;
wychodząc z domu dokładnie zamknijmy drzwi i okna, zakręćmy kurki z gazem i wodą. Warto też rozważyć, które urządzenia elektryczne powinny pozostać włączone do gniazdek – im mniej włączonych, tym mniej potencjalnych źródeł pożaru;
jeśli w domu jest alarm to nie zapomnijmy go włączyć;
biżuteria, gotówka czy inne rzeczy szczególnie cenne nie powinny pozostawać w domu, lepsze będzie przechowanie ich u osób zaufanych, w skrytce bankowej czy w innym dobrze chronionym miejscu;
poinformujmy członków rodziny czy dobrych znajomych: gdzie wyjeżdżamy, kiedy wrócimy i jak w razie potrzeby mogą się oni z nami szybko skontaktować. Natomiast chwalenie się tym na około, zwłaszcza przed wyjazdem może okazać się niebezpieczne;
warto też kogoś poprosić np. członka rodziny, znajomych czy sąsiada, o zabieranie korespondencji leżącej w skrzynce na listy czy przed drzwiami – będąc tam zbyt długo sygnalizuje, że w mieszkaniu nikogo nie ma;

PODRÓŻ SAMOCHODEM
jeszcze przed wyjazdem sprawdźmy czy samochód jest sprawny, mamy wszystkie dokumenty (uprawniające do jazdy oraz potrzebne w razie awarii lub kolizji), a także czy bagaż jest dobrze poukładany i solidnie zamocowany – tak, że w razie nagłego hamowania nikogo nie uderzy;
w miejscach nieoświetlonych, zalesionych czy na pustkowiu zatrzymujmy się tylko w ostateczności. Do zatrzymania wybierajmy miejsca bezpieczne, gdzie jest dużo ludzi, dobrze oświetlone, monitorowane kamerami, itd.;
robiąc przerwę w podróży nie pozostawiajmy auta bez nadzoru, szczególnie gdy bagaż widoczny jest przez jego szyby. Bagaże tj. torby, plecaki, walizki i inne rzeczy powinny być w schowkach lub bagażniku - pozostawienie ich na widoku będzie zachętą dla złodziei.
tracąc kontakt wzrokowy z samochodem sprawdzajmy czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta. Nie zapominajmy też o włączeniu alarmu i innych zabezpieczeń;
odchodząc od samochodu kluczyki chowajmy do kieszeni wewnętrznych ubrania, a w pokoju hotelowym w miejscu bezpiecznym (z dala od drzwi wejściowych i nie na widoku). Nigdy też nie pozostawiajmy dokumentów samochodu w jego wnętrzu.
podróżując unikajmy zabierania autostopowiczów, szczególnie z miejsc podejrzanych czy osób przypadkowo poznanych podczas postoju;
Pamiętajmy, że wszelkie próby zatrzymania przez innych użytkowników drogi np. sygnalizujących usterkę naszego auta, powinny być dokładnie rozważone. Może to być próba napadu, dlatego w takich sytuacjach lepiej jest rozważyć możliwość dojechania do najbliższej, większej stacji benzynowej czy innego bezpiecznego miejsca i tam dopiero sprawdzenie pojazdu.

PODRÓŻ POCIĄGIEM lub AUTOBUSEM
bilety kupujmy wcześniej, nie w dniu podróży - wówczas unikniemy możliwości kradzieży bagażu w momencie transakcji przy okienku kasowym;
bilety i rzeczy podręczne, niezbędne w podróży, trzymajmy na wierzchu - unikniemy pokazywania zawartości bagażu podczas ich poszukiwania w jego wnętrzu.
posiadane przy sobie dokumenty osobiste chowajmy w wewnętrznych kieszeniach ubrania, a pieniądze rozdzielajmy na kilka części umieszczone w różnych miejscach (przy sobie i w bagażu);
podczas wsiadania i wysiadania ze środka komunikacji zachowujmy szczególną ostrożność, wtedy bowiem podróżny najbardziej jest narażony na kradzież bagażu, portfela, telefonu komórkowego lub innych wartościowych przedmiotów. Oczekując na peronie lub przystanku sprawdzajmy, czy ktoś nas nie obserwuje. Podejmując rozmowę z obcą osobą pilnujmy uważnie bagażu. Wewnątrz autobusu czy tramwaju również trzeba zachować czujność.
zajmując miejsce posiadany bagaż pozostawiajmy w zasięgu ręki, z możliwością jego stałej obserwacji. Zwracajmy na niego szczególną uwagę podczas ruchu podróżnych na stacjach i przystankach.
wsiadając do pustego autobusu czy pociągu zajmujmy miejsce blisko kierowcy lub drużyny konduktorskiej, ewentualnie w gronie pasażerów wzbudzających zaufanie (np. rodziny z dziećmi, osoby starsze). Natomiast unikajmy grup, które spożywają alkohol - ich zachowanie jest często nieprzewidywalne.
nie korzystajmy z poczęstunku oferowanego przez nieznanych współpasażerów - w ten sposób złodzieje często usypiają swoje ofiary, a następnie je okradają. W podróży starajmy się też nie spać, zwłaszcza gdy w pobliżu nie ma osób zaufanych.
Jeżeli ktoś źle znosi podróże może zażyć odpowiednie środki farmakologiczne. Złe samopoczucie wywołane "chorobą lokomocyjną" osłabia czujność, uwagę i koncentrację.

WYPOCZYWAJĄC NAD WODĄ
Wypoczywając nad wodą pamiętajmy o najważniejszych poradach ratowników Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego:

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA KĄPIELI
Nigdy nie wolno skakać do nieznanej wody, ponieważ nie wiadomo czego można się spodziewać pod jej lustrem.
Nie wolno wchodzić celowo do wody w miejscach niebezpiecznych, tam gdzie według naszego rozeznania znajdują się na przykład: wiry, wodorosty, zimne prądy, itp.
Zainteresuj się zawsze bezpieczeństwem dzieci przebywających nad wodą i w jej pobliżu.
Nie wszczynaj nigdy fałszywych alarmów, nie popychaj nigdy do wody osób, które się tego nie spodziewają.
Nie biegaj nigdy po pomostach, możesz potrącić znajdujące się tam osoby, a sam narażasz się na uszkodzenia ciała przy upadku.
Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa osobom korzystającym z kąpieli, szczególnie dzieciom, należy zabezpieczyć dostępne pomoce typu: skrzydełka pływackie, koła nadmuchiwane, itp. najlepiej w kolorze jaskrawym, np. pomarańczowym lub żółtym.


GDZIE PŁYWAĆ
W miejscach strzeżonych i przeznaczonych specjalnie do tego celu.
W wodzie tak głębokiej i takiej odległości od brzegu, która odpowiada naszym realnym możliwością pływackim.
W miejscach dobrze sobie znanych.
Nigdy nie wolno pływać w miejscach zakazanych, o czym informują odpowiednie tablice, a także na odcinkach szlaków żeglugowych w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

ZAWSZE STOSUJEMY SIĘ DO OBOWIĄZUJĄCYCH PRZEPISÓW I REGULAMINÓW.

KIEDY PŁYWAĆ
W czasie sezonu letniego, gdy temperatura wody nie jest niższa od 18°C.
W pełni zdrowia i sprzyjającej temperaturze wody ok. 22 - 25°C.
Nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu, po rozgrzaniu na słońcu, bezpośrednio po posiłku i przy złym samopoczuciu.
Nie przebywać zbyt długo w wodzie, stosować odpowiednio dłuższe przerwy.

PAMIĘTAJ, TELEFON ALARMOWY NAD WODĄ TO : 601-100-100

WYPOCZYWAJĄC W GÓRACH
Wędrówka górskimi szlakami tak w lecie, jak i w zimie, to jeden z najlepszych sposobów spędzenia wolnego czasu, ale tym wędrówkom mogą towarzyszyć zagrożenia czy wypadki. Aby unikać tych zagrożeń każdą wyprawę w góry należy starannie przygotować.
Dostępne przewodniki i mapy turystyczne dostarczą nam wielu informacji, pomogą podjąć decyzję w jaki rejon gór się udać, dadzą orientację jakich trudności terenowych oczekiwać i ile nam to zajmie czasu.
Podstawowe informacje jakie powinniśmy zebrać to:
przebieg szlaku turystycznego, którym będziemy się kierować - czy stokiem leśnym, grzbietami, halami itp.,
sieć schronisk turystycznych,
czas marszu od planowanego punktu wyjścia do punktu docelowego,
lokalizacja obiektów, które mogą stanowić awaryjne schronienie na szlaku w przypadku załamania się pogody - szałasy, schrony, koleby, leśniczówki itp.,
drogi odwrotu jeżeli podejmiemy decyzję o skróceniu naszej wędrówki (w wyniku np. deszczu, mgły, burzy),
wysokość nad poziomem morza (n.p.m.) na jaką będziemy musieli podejść i wędrować oraz różnice wzniesień na podejściach i zejściach w czasie wędrówki.
W placówkach GOPR można uzyskać dodatkowe, aktualne informacje o warunkach panujących w górach i na szlakach.
Podstawą ekwipunku turysty górskiego jest odpowiednie i wygodne obuwie oraz plecak, w którym niezależnie od pory roku i pogody winny znajdować się m.in.:
czapka i rękawiczki, zapasowe skarpety i koszula,
ubranie przeciwdeszczowe, wiatrochronne,
płachta,
podręczna apteczka, latarka i zapałki.
Planując wędrówkę górską wskazane jest też zabranie telefonu komórkowego - z dobrze naładowaną baterią zasilającą - przynajmniej jednego na grupę i wprowadzenie do pamięci telefonów alarmowych GOPR, lokalnych i ogólnoplski.

WYCHODZĄC W GÓRY ZOSTAWMY W MIEJSCU POBYTU WIADOMOŚĆ O TRASIE WYCIECZKI I PRZEWIDYWANEJ GODZINIE POWROTU. JEŻELI ZMIENIAMY PLANY ZAWIADOMMY O TYM GOPR (TOPR) – PAMIĘTAJ, POGOTOWIE GÓRSKIE NIE ZATRUDNIA DETEKTYWÓW I JASNOWIDZÓW.

NA WĘDRÓWKĘ WYCHODŹMY W GÓRY RANKIEM, POGODA PSUJE SIĘ ZWYKLE WCZESNYM POPOŁUDNIEM.
Wędrując górskim szlakiem turystycznym podziwiamy przyrodę, widoki, panoramę gór, ale też musimy cały czas orientować się w terenie i znać nasze aktualne miejsce pobytu, a więc:
Znać kierunki stron świata, w których biegnie szlak turystyczny na całym odcinku.
Pamiętać, jakimi formacjami terenowymi prowadzi szlak - grzbiet, po stoku, polana, hala, partie leśne itp.
Znać aktualny czas marszu od momentu wyjścia, co pozwoli podjąć decyzję - zawrócić czy też kontynuować wędrówkę, gdyż bliżej jest do punktu końcowego wędrówki.
W przypadku zagubienia szlaku turystycznego przy dobrej pogodzie należy: ustalić kierunek, skąd przyszliśmy, ustalić kierunek w którym winien prowadzić szlak, ustalić na jakiej formacji górskiej się znajdujemy i którędy w tym rejonie winien przebiegać szlak turystyczny. Należy wtedy ustalić, w jakim kierunku należy się udać celem odnalezienia zagubionego szlaku. W tym celu winny udać się 2-3 osoby, a reszta grupy oczekuje na miejscu. Niedopuszczalne jest rozejście się całej grupy w celu poszukiwania szlaku.
Natomiast przy zgubieniu szlaku w złych warunkach atmosferycznych (np. mgła czy deszcz) należy: zachować spokój i opanowanie, ustalić kierunek z którego przyszliśmy, ustalić na jakiej formacji górskiej się znajdujemy, ustalić w którym miejscu i w jakim czasie mieliśmy ostatni znak turystyczny na szlaku. Najkorzystniej jest zawrócić do miejsca, w którym ostatni raz widzieliśmy znak na szlaku.

PAMIĘTAJ, TELEFON ALARMOWY W GÓRACH TO : 601-100-300 lub 985

WYPOCZYWAJĄC W LESIE
Wypoczywając w lesie skorzystajmy ze wskazówek leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, którzy przypominają:
niemal wszystkie drogi leśne (z wyjątkiem dróg w rezerwatach przyrody) są dopuszczone do ruchu pieszego i rowerowego. Przez lasy przebiegają specjalnie wytyczone ścieżki oraz szlaki rowerowe, jednak nie wolno wchodzić ani wjeżdżać na tereny, na których jest prowadzona ścinka drzew. Takie obszary są najczęściej oznakowane stosownymi tablicami.
Lasy Państwowe stale rozbudowują sieć miejsc postoju pojazdów przy drogach publicznych. Na drogach leśnych obowiązuje zakaz ruchu pojazdów silnikowych , zaprzęgowych i motorowerów.
w lasach oraz w odległości do 100 m. od ich granicy zabronione jest rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego.
nie wolno także płoszyć, ścigać, chwytać, ani zabijać dzikich zwierząt oraz puszczać psów luzem.
dziko żyjące zwierzęta, z wyjątkiem dzika, zasadniczo nie stanowią zagrożenia dla ludzi, ale biorąc pod uwagę możliwość przenoszenia chorób należy unikać bliższego z nimi kontaktu. Dotyczy to zwłaszcza osobników, które nie wykazują strachu przed człowiekiem. W odniesieniu do wymienionego wyżej dzika, zagrożenie mogą stanowić głównie lochy z warchlakami, szczególnie jeśli zostaną zaskoczone niespodziewaną obecnością człowieka w sytuacji zagrożenia – gdy zostanie im zablokowana droga ucieczki. 

                  (Nie)bezpieczna woda!
Nadchodzące wysokie temperatury i słoneczna pogoda sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Ale woda, oprócz radości i zabawy, niesie też ze sobą wiele zagrożeń. Już od dzisiaj pierwszy ciepły weekend tego lata czeka na mieszkańców naszego miasta.
W weekend wielu z nas spędzi czas na wolnym powietrzu. Szczególnie atrakcyjny przy takiej aurze jest wypoczynek nad jeziorami, rzekami i innymi zbiornikami wodnymi. Musimy jednak pamiętać, że woda – jeden z żywiołów – może być śmiertelnie niebezpieczna.
Możemy uniknąć tragedii, jednak wymaga to stosowania się do kilku prostych zasad:
podchodźmy do kąpieli z ostrożnością – woda to niebezpieczny żywioł
alkohol to bardzo częsta przyczyna utonięć – „nie łączmy go z wodą”
mierzmy siły na zamiary – woda pokonała już znacznie lepszych pływaków od nas
unikajmy skoków do wody, szczególnie tam gdzie nie znamy dna zbiornika – woda kryje w sobie wiele niebezpieczeństw
wybierajmy strzeżone kąpieliska – pomocna dłoń w razie problemów nad wodą zawsze się przyda
Najważniejsza zasada brzmi jednak:
ZACHOWAJ ZDROWY ROZSĄDEK – woda nie znosi brawury, braku szacunku i głupoty.
Jeśli wypoczywamy nad wodą – róbmy to tak, aby służby czuwające nad naszym bezpieczeństwem nie miały wiele pracy.

                           Wypoczywajmy bezpiecznie!

                 Wakacyjny Patrol" w Bytomiu

Od początku lata bytomska komenda wprowadziła do służby tzw. „Wakacyjny Patrol”. W skład jego wchodzi policjant oraz strażnik miejski. Zadaniem ich jest kontrola rejonów przy bytomskich zbiornikach wodnych. Patrol ten będzie pełnił służbę do końca wakacji.
W słoneczne dni „Wakacyjny patrol” będzie kontrolował zbiorniki wodne usytuowane przy ul. Kędzierzyńskiej, Krzyżowej tzw. Żabie Doły, Arki Bożka, Topolowej, Al. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Celnej i Obwodnicy Północnej (zbiornik Brantka), 9-go Maja oraz Świętochłowickiej. Ponadto stróże prawa będą mieli pod swoim nadzorem miejsca gdzie spotykają się dzieci i młodzież tj. place zabaw, boiska szkolne, skwery, parki i siłownie zewnętrzne.
Patrol ten wprowadzono w ramach służby ponadnormatywnej. Dzięki temu, że władze miejskie przekazały w czerwcu środki pieniężne na dodatkowe patrole służb ponadnormatywnych, Komendant Miejski Policji w Bytomiu przy wsparciu Komendanta Straży Miejskiej w Bytomiu wprowadził „Wakacyjne Patrole”. Ponadto warto przypomnieć, że z miejskich funduszy realizowany jest program pn. „PRAWO OCHRONNYM PARASOLEM DZIECKA”, w ramach którego powołane zostały "Przyjazne Patrole". Program jest realizowany przez bytomskich policjantów i pracowników socjalnych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Bytomiu. Dodatkowo bytomski magistrat przekazał fundusze na transport słuchaczy ze Szkoły Policji w Katowicach do Bytomia. Młodzi adepci policji wraz z dzielnicowymi pełnią służbę na bytomskich ulicach. Wszystkie wspierane przez władze miejskie działania mają za zadanie służyć bezpieczeństwu bytomian.
                        Bezpieczeństwo osób starszych i zamieszkujących samotnie

Często dochodzi do przestępstw, w których poszkodowanymi są osoby  w podeszłym wieku i mieszkające samotnie. Przestępcy są coraz bardziej zuchwali, bezczelni, a kradnąc czasami oszczędności życia nie mają najmniejszych skrupułów.

Aby uniknąć kradzieży bądź ataku ze strony przestępców, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności. Poniżej podajemy kilka rad, jak postępować,  by nie stać się ofiarą przestępców

 

                                            Jeśli jesteście Państwo w domu:

 - zawsze zamykajcie drzwi wejściowe;

 - kiedy jesteście sami, nie wpuszczajcie do mieszkania osób Wam nieznanych; bez otwierania drzwi dowiedzcie się kto i po co przyszedł, jeśli jest to przedstawiciel jakiejś instytucji czy firmy (np. administracji, elektrowni, gazowni), a macie telefon – sprawdźcie czy był on do Was kierowany;

 - jeśli musicie kogoś wpuścić, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego   w mieszkaniu; najlepiej, żeby towarzyszyli  Wam wtedy Wasi sąsiedzi;

 - nie przeprowadzajcie żadnych transakcji z akwizytorami i inkasentami;

 - nie przechowujcie w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy ani wartościowych przedmiotów;

 - jeżeli już chcecie je przechowywać w domu, to schowajcie je w miejscu trudno dostępnym;

 - nie informujcie nikogo, którego dnia otrzymujecie emeryturę lub rentę, ile macie oszczędności i gdzie je przechowujecie;

 

                                      Jeśli jesteście Państwo poza domem:

unikajcie miejsc mało uczęszczanych, szczególnie w porze wieczorowo – nocnej;

nie noście ze sobą dużych kwot pieniężnych – jeżeli już musicie, postarajcie się, aby towarzyszył Wam ktoś z rodziny bądź znajomych;

aby maksymalnie utrudnić przestępcy wyjęcie przesyłek wartościowych umieszczajcie je na dnie torby aby ich wyjęcie sprawiło przestępcy trudności; bądźcie uważni, kiedy wokół Was nagle, bez powodu zrobi się tłoczno – to często używana przez kieszonkowców metoda odwracania uwagi.

 

Zawsze jak najszybciej – gdy dzieje się coś niedobrego lub gdy tylko podejrzewasz, że grozi Ci niebezpieczeństwo – dzwoń – 997, 112.

 

Policjanci z Bytomia odwiedzili dzieci z podstawówek w Miechowicach. Stróże prawa opowiadali najmłodszym o służbie w Policji. Prezentowano wyposażenie mundurowych. Uczniowie uczestniczyli w pokazie z udziałem psa policyjnego oraz ratownika medycznego.

Policjanci z bytomskiej komendy odwiedzili Szkołę Podstawową przy ul. Matki Ewy i ul. Reptowskiej. Stróżów prawa zaprosiła dyrekcja tych miechowickich szkół. Prowadzący omówili tematy związane ze służbą w Policji - na czym polega i jakie wymagania stawiane są policjantom. Mundurowi pokazali uczniom służbowe wyposażenie. Dzieci osobiście mogły dotknąć a nawet przymierzyć elementy policyjnego umundurowania. Najmłodsi z bliska oglądali pokaz z udziałem policyjnego psa i obserwowali go w akcji. Również zaprezentowano pokaz z udziałem ratownika medycznego. Uczniowie zobaczyli z bliska na czym polega sztuczne oddychanie oraz dowiedzieli się jak skutecznie udzielić pierwszej pomocy.
39-285733 39-285734 39-285735 39-285736 39-285737 39-285738 39-285739 39-285740 39-285741 39-285742 39-285743 39-285744 39-285745 39-285746 39-285747 39-285748 39-285749 39-285750 39-285751 39-285752 39-285753 lightbox jquery tutorialby VisualLightBox.com v6.1
39-285732jquery player by VideoLightBox.com v3.0

 


                                                         Zmiany w kierownictwie bytomskiej komendy

Informujemy, że z dniem 5 maja 2015 r. Komendant Główny Policji powołał na stanowisko Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji podinspektora Andrzeja Szymczyka, dotychczasowego Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu. Związane jest to, że z dniem 4 maja br. inspektor Zbigniew Klimus, Pierwszy Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji odchodzi na emeryturę. Do chwili powołania nowego szefa bytomskiego garnizonu obowiązki te przejął Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu nadkomisarz Dariusz Dziurka.


Podinspektor Andrzej Szymczyk pełni służbę w Policji od 1993 roku. Jest absolwentem administracji. Skończył również studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W 2004 roku został absolwentem Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Od początku swojej służby w Policji związany jest z województwem śląskim. Służbę rozpoczynał w komendzie rejonowej w Chorzowie, gdzie zdobywał niezbędne doświadczenie policyjne, pełniąc służbę na stanowiskach wykonawczych. W 1998 roku rozpoczął służbę w Wydziale do Walki z Przestępczością Zorganizowaną Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, a następnie w Centralnym Biurze Śledczym Komendy Głównej Policji. W grudniu 2006 roku został zastępcą naczelnika wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu w katowickiej komendzie wojewódzkiej. Kolejnym krokiem w karierze zawodowej było objęcie w sierpniu 2009 roku stanowiska Naczelnika Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową KWP Katowice. W czerwcu 2011 roku podinspektor Andrzej Szymczyk został powołany na stanowisko Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu, a z dniem 5 maja 2015 roku na stanowisko Zastępcy Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Jednocześnie informujemy, że Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinspektor Jarosław Szymczyk nie jest w żaden sposób spokrewniony z podinspektorem Andrzejem Szymczykiem – w tym przypadku to tylko zbieżność nazwisk.
                                                     23. rocznica śmierci st. sierż. Marka Sienickiego

W dniu 2 maja  minęła 23. rocznica śmierci st. sierżanta Marka Sienickiego. W miejscu, w którym zginął bytomski policjant wystawiono wartę honorową. Jak co roku kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu oraz Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu nadkomisarz Dariusz Dziurka.

Starszy sierżant Marek Sienicki zginął w nocy 2 maja 1992 r. podczas służby, którą pełnił wspólnie z kolegą. Stróże prawa patrolowali ulicę Woźniaka, gdzie zauważyli dwóch podejrzanych mężczyzn. Ich zachowanie wskazyło, że chcą skraść lub włamać się do zaparkowanego pojazdu dostawczego. Policjanci postanowili sprawdzić sytuację i wylegitymować mężczyzn. Gdy wysiedli z radiowozu, w ich kierunku padły strzały z pistoletów maszynowych. Pełniący wówczas od zaledwie półtora roku służbę 25-letni Marek zginął na miejscu. Osierocił żonę oraz rocznego synka. Jego kolega, został postrzelony w brzuch. Uniknął śmierci tylko dlatego, że bandyci byli przekonani, że nie żyje. Ciężko ranny policjant nim stracił przytomność, o zdarzeniu zdołał jeszcze powiadomić dyżurnego bytomskiej komendy. Kiedy wyszedł ze szpitala, powrócił do służby.

Sprawcy zabójstwa zostali zatrzymani i po upływie roku od zdarzenia osądzeni i skazani. O miejscu tragedii, przypomina dziś pamiątkowy obelisk, wystawiony ku czci zmarłego. W rocznicę śmierci Marka, w miejscu, w którym zginął, policjanci wystawili wartę honorową.

Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Bytomiu nadkomisarz Dariusz Dziurka, w towarzystwie ojca Marka Sienickiego, Zastępcy Prezydenta Bytomia Roberta Dederko oraz kapelana ks. Joachima Gondro złożył kwiaty i zapalił znicz. Znicz zapłonął również pod tablicą pamiątkową w alei im. st. sierż. Marka Sienickiego, która łączy ul. Powstańców Ślaskich z al. Legionów.
39-283316_m 39-283317_m 39-283318_m 39-283319_m 39-283320_m 39-283321_m 39-283322_m 39-283323_m 39-283324_m 39-283325_m 39-283326_m 39-283327_m

Bieg pamięci st. sierż. Marka Sienickiego                   


13.04.2015

Zapraszamy policjantów, funkcjonariuszy innych służb mundurowych oraz wszystkich miłośników biegania na I Wojewódzkie Mistrzostwa Policji w Biegu Przełajowym im. st. sierż. Marka Sienickiego. Zawody odbędą się 13 maja br. w Bytomiu w Dolomitach Sportowej Dolinie.

2 maja przypada 23 rocznica tragicznej śmierci st. sierż. Marka Sienickiego, który służył w Komendzie Miejskiej Policji w Bytomiu. Zginął na służbie zastrzelony przez bandytów. Co roku w rocznicę jego śmierci policjanci składają kwiaty i pełnią wartę honorową pod pamiątkowym obeliskiem.

Od tego roku pamięć naszego kolegi będziemy czcić szczególnie – wojewódzkimi mistrzostwami w biegu przełajowym. Organizatorem zawodów jest Komenda Miejska Policji w Bytomiu, Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, bytomski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Region IPA Bytom Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji. Patronat honorowy nad imprezą objął Prezydent Miasta Bytomia.

Zawody odbędą się 13 maja br. w Dolomitach Sportowej Dolinie w Bytomiu przy ul. Blachówka. Bieg rozpocznie się o godz. 11.30. W zawodach mogą uczestniczyć funkcjonariusze służb mundurowych oraz pracownicy cywilni. Dla osób nie związanych ze służbami mundurowymi przewidziano kategorię OPEN.

Trasa dla kobiet i mężczyzn wynosi około 9 km, poprowadzona została drogami gruntowymi w tym przez rezerwat przyrody Segiet. Zwycięzcy zawodów otrzymają pamiątkowe puchary i dyplomy. Dla każdego, kto ukończy bieg, przewidziano pamiątkowy medal.

Artystyczną oprawę imprezy zapewni Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Aby wziąć udział w zawodach, należy do 3 maja zapisać się na stronie http://online.datasport.pl/zapisy/portal/zawody.php?zawody=1704

UWAGA: zawodnicy służb mundurowych pojawią się na liście startowej do kilku dni po zapisaniu. Związane jest to z weryfikacją zawodników przez system. Startujący w kategorii OPEN pojawią się na liście startowej natychmiast po rejestracji w systemie i opłaceniu startowego.
Do pobrania :
Regulamin Biegu

Oświadczenie uczestnika zawodów

 

 

 

 

  

            

           

                                                              

 

                    


 

 

                 

   

       
          Ważne telefony:


    
Policja: 997 ; 112

   Miechowice: (32) 396-35-10

   Pogotowie Ratunkowe: 999 ; 112
   Dyżur całodobowy: (32) 281-44-44           
   
Straż Pożarna: 998 ; 112 (32) 388-76-00 
   
Pogotowie Gazowe: 992(32)386-03-35(36)

   Pogotowie Energetyczne: 991

 

        Kronika kryminalna