Gazeta Miechowic

            

  

                               XIII Międzynarodowy Festiwal Modelarski w Bytomiu

 

Pasjonaci modelarstwa  wreszcie mogli zaprezentować  światu swoje misterne dzieła. W większości gotowe modele czekają już gotowe do wystawienia i konfrontacji w konkursie  na najlepsze dzieła w swoich kategoriach. Tak tez się stało,  12 i 13 marca zachwycały zwiedzających na Międzynarodowym Festiwalu Modelarskim.

Najlepsi modelarze z kraju i zagranicy spotkali się w Bytomiu już po raz trzynasty.  Tradycyjnie w hali na Skarpie wystawią efekty swojej pracy przed tysiącami amatorów modelarstwa. Co roku twórcy zadziwiają precyzją wykonania prac, ogromną dokładnością w odwzorowaniu oryginałów.

Wystawa modeli to doskonała lekcja historii sprzętów militarnych z różnych części świata i różnych okresów historycznych.

Równocześnie wystawie towarzyszyła giełda modelarska.

W tym roku po raz kolejny zostały też rozegrane memoriały upamiętniające dwóch bytomian: Edwarda Boniego - popularyzatora modelarstwa na Śląsku i w Zagłębiu oraz płk. Jana Białego - pilota, uczestnika trzech wojen, wielokrotnie odznaczanego najwyższymi honorami.

Wystawiono  ponad tysiąc prac, które zobaczyło kilka tysięcy zwiedzających.

Obok modeli wystawionych w konkursach były także zdalnie sterowane czołgi którymi jeżdżono po specjalnie przygotowanym „poligonie” , makieta kolejki, drony, członkowie grup rekonstrukcyjnych ubrani w stroje wojskowe swojej epoki, repliki broni i wiele innych atrakcji oraz ekspozycji związanejz tematyką modelarstwa i militariów.

W imprezie bardzo pomagali harcerze z Miechowickiej 26 Drużyny im. Andrzeja Małkowskiego „Leśni” którzy dzielnie uczestniczyli przez dwa dni wystawy a bez których organizatorzy wydarzenia nie wyobrażali sobie tego festiwalu a są Nimi znakomici modelarze i jednocześnie sędziowie Krzysztof Moskwa oraz Aleksander Zielony z Miejskiego Domu Kultury nr 2 w Karbiu gdzie posiadają swoją wspaniałą modelarnie i prowadzą zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Organizatorzy zapewniali że każdy gość znajdzie coś dla siebie, a może i zechce spróbować sił w modelarstwie?

Kto wiem jakie w kimś drzemią talenty…?

                                                                                                                                                                                                                                  autor : Mariusz Tazbir