Bitwa Warszawska 1920 - relacja z sejmowej wystawy.
Zbliżająca się setna rocznica Bitwy Warszawskiej, tzw "Cudu nad Wisłą" z 1920 roku, uznanej za 18 decydującą bitwę w dziejach świata była tematem wystawy na którą została zaproszona redakcja Gazety Miechowic do Sejmu.
Wystawę objął swoim patronatem Marszałek Sejmu Marek Kuchciński który skierował specjalne słowa z tej okazji do organizatorów i przybyłych gości:
"Znamienne jest, że dzisiejszy wernisaż zbiega się z rocznicą utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Państwa które tworzyli wychowankowie II Rzeczypospolitej, przesiąknięci duchem narodowowyzwoleńczej tradycji oraz patriotycznych wartości"
"Bitwa Warszawska 1920 przeszła do historii, jako jedna z najbardziej znaczących w dziejach świata. Stawką była suwerenność nowo odrodzonej Ojczyzny" - czytamy w liście Marka Kuchcińskiego który odczytał poseł Piotr Uściński.
Prezentowana w Sejmie ekspozycja promuje zbliżającą się 100. rocznicę wielkiego zwycięstwa Polaków nad bolszewikami.
Organizatorem i inicjatorem wystawy jest Fundacja im. Księdza Ignacego Skorupki.
Ksiądz Skorupko jest bohaterem spod Ossowa, dzielnie wspomagał w trudnej chwili młodych żołnierzy na polu walki z Legii Akademickiej, służyły w nim dzieci ze szkół, gimnazjów i studenci.
W czasie jednego z polskich kontrataków ksiądz zgłosił się do dowodzącego batalionem Mieczysława Słowikowskiego i mówi, że chciałby iść razem z żołnierzami – Chce iść na czele, chce prowadzić… I poszedł w pierwszym szeregu z krzyżem, jako kapłan prowadzący żołnierzy do walki - Zginął od postrzału kulą w głowę podczas udzielania żołnierzowi ostatniego namaszczenia.
Podczas uroczystego otwarcia wystawy, prezes Fundacji Iwona Bajkowska wyróżniła Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka Krzyżem Księdza kapelana Ignacego Skorupki.